Siber Güvenlik

Siber Güvenlik ülkemizde ve dünyada bilgi kullanımının ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile birlikte günden güne önemini arttıran konular arasında yer almaktadır. Bu süreç içerisinde bilginin ticari ve akademik kullanımı bilgi korunmasının da önemini arttırmıştır. 

Vigasis, siber güvenlik konusunda 2008 yılında özel çözümler üretilmesi amacıyla kurulmuş bir firmadır. Siber Güvenlik hakkında gösterilen bu önem, Vigasis'in özenle seçtiği uzman kadro tarafından ikame edilmekte ve kendini günün bilişim şartlarına uyarlayan bu ekip sayesinde sürekli ihtiyaç duyulan bir firma olarak kendisini sektör içerisinde korumaktadır. 

Siber Güvenlik konusu sektörün diğer kollarından kendini keskin çizgilerle ayıran bir topolojidir. Bu konuda verilen akademik eğitimlerin ülkemizde yeterli düzeyde olmaması ve sadece uzmanlık alanı olarak bilişim güvenliğini seçmek isteyen IT sektörü çalışanlarının özverisi ile başarılı işler çıktığını görmekteyiz. 

Vigasis Siber Güvenlik konusunda 2009 yılından beri ülkemizin önde gelen firmalarına hizmetler vermektedir. Gerçek zamanlı koruma hizmetlerinden kaynak kod analizlerine, penetrasyon testlerinden  network taramalarına kadar geniş bir alanda hizmet verilmektedir. 

 Siber güvenlik  konusu insanların merakla bekledikleri sıradan olmayan içerikler olarak başlasa da işin sürekli değişebilir olması ve teknolojinin bilgi toplama tekniklerinin özelliklerini farkındalık oluşturacak şekilde günden güne arttırması siber güvenlik konusunu takibi zor duruma getiren en önemli etkenlerdir.

Türkiye'de ve dünyada siber güvenlik adına çalışmalar yapmış ve halen yapmaya devam eden Vigasis ekibi bu tarz etkenleri mümkün olduğu kadar minimuma indirmek için gayret sarf etmektedir. En önemli çalışma önceliği ekip üyelerinin kendilerini  yenilemesi ve sürekli gelişimleri için düzenli eğitim şartlarını tamamlamalarıdır.

Bilişim güvenliği firmalarının ülkemiz dışındaki emsallerine bakıldığında bu şirketlerin yazılım ekiplerinin, editörlerinin ve eski bilgi güvenliği çalışanlarının(çoğunlukla whitehat yada blackhat) olduğu gözlemlenebilir. Bu sebeplerden ve örneklerden dolayı Vigasis de benzer çalışma metotlarını ve ekipleri yönetmektedir. 2005 yılından beri verdiği hizmetler ile bu rol modelin başarısını ispatlayan ve kendini güvende hissetmek isteyen firmalarla çalışmaları devam etmektedir.